Diabetyk | Terapia

ZMIENNOŚĆ ZAPOTRZEBOWANIA NA INSULINĘ

Zadaniem lekarza jest wybranie najlepszego dla pacjenta modelu i schematu insulinoterapii oraz wyliczenie jego zapotrzebowania na insulinę. Analizując dzienniczek samokontroli, lekarz ocenia, czy dotychczasowe dawki są wystarczające. Każdy pacjent powinien też umieć dostosowywać dawki insuliny adekwatnie do aktualnej glikemii, co jest również tematem szkoleń, do których tak często powracamy w naszych artykułach. Najczęściej winę za zbyt wysokie stężenie glukozy ponosi właśnie pacjent – zwykle z powodu przypadkowego pominięcia iniekcji lub błędu dietetycznego.

Jeśli jednak wyeliminuje się świadome błędy, „winowajcy” należy poszukać pośród innych czynników nasilających hiperglikemię.

DODATKOWA CHOROBA

Jednym z najbardziej powszechnych czynników jest dodatkowa choroba przebiegająca z infekcją i gorączką. W tej sytuacji organizm potrzebuje większej ilości insuliny. Dotyczy to również osób stosujących tabletki przeciwcukrzycowe. Wówczas pacjenci przez pewien określony czas stosują insulinoterapię, a po okresie chorobowym wracają do poprzedniego modelu terapii. Bywa też, że są zadowoleni z terapii insuliną i przy niej pozostają. W czasie choroby zwiększone zapotrzebowanie na insulinę dotyczy zarówno okresu okołoposiłkowego, jak i pomiędzy posiłkami oraz w nocy. Należy być czujnym, gdyż może się ono utrzymywać do około tygodnia od ustąpienia infekcji, szczególnie jeśli przez dłuższy czas stężenia glukozy we krwi były wysokie. Po pewnym czasie od podawania większych dawek insuliny i uzyskania normoglikemii, pacjent zaczyna odczuwać hipoglikemię, mimo iż zarówno dawki insuliny, jak i posiłki każdego dnia były podobne. Przy niskich wartościach glikemii wrażliwość na insulinę wzrośnie. Oznacza to, że ta sama ilość insuliny będzie silniej obniżać stężenie glukozy we krwi. Ostatecznie do takiego samego posiłku, co w trakcie choroby, będzie trzeba wstrzyknąć mniejszą dawkę insuliny. Opisana sytuacja wymaga od diabetyków odpowiedniej wiedzy i zaangażowania w terapię, ale kilkakrotne doświadczenie podobnych zdarzeń uczy, jak dbać o własne zdrowie i zapobiegać hipoglikemii i hiperglikemii.

Strony: 1 2 3 4

Skip to content