Diabetyk | Terapia

SUKCES TERAPII – MNIEJSZE DAWKI LEKÓW

Mam 51 lat. Gdy 5 lata temu wykryto u mnie cukrzycę, ważyłem 123 kg przy 178 cm wzrostu. Na dzień dobry lekarz przepisał mi insulinę dwa razy dziennie, a do tego doustne leki przeciwcukrzycowe. Oczywiście dostałem też kategoryczny nakaz schudnięcia. Córka z zięciem wzięli sprawy w swoje ręce – zaczęli ze mną „program naprawczy”. Razem ćwiczyliśmy, jeździliśmy na rowerach, chodziliśmy na basen itd. Aktywność weszła nam w krew. Dzięki temu zacząłem tracić na wadze. Zgubiłem już 32 kg. Może nie jest to tempo ekspresowe (4 lata), ale dobrze się czuję. W miarę chudnięcia najpierw musiałem zmniejszać dawki insuliny, a potem w ogóle zrezygnować z jednego wstrzyknięcia. Do tego trzeba było trochę zmniejszyć także dawki leków doustnych. Chciałbym uzyskać wagę ok. 80–82 kg. Czy jest może szansa, że jeśli uda mi się to osiągnąć, to przynajmniej na jakiś czas będę mógł w ogóle zrezygnować z insuliny, np. zwiększając tylko dawki leków doustnych?

Adam Ś.

Sukces terapii – mniejsze dawki leków - diabetyk.pl, cukrzyca, leki, nadwaga, życie z cukrzycą, odchudzanie, otyłość, żywienie, dieta, leczenie, cukrzyca

Jeśli mnie pamięć nie myli, to pierwszy list czytelnika, w którym pacjent dzieli się osiągniętym sukcesem. A zatem można zredukować masę ciała i czuć się lepiej. Mamy namacalny dowód, że to naprawdę możliwe. Tu wielkie brawa dla rodziny za jakże owocne wsparcie. Ale przede wszystkim dla pana za wytrwałość i wiarę w powodzenie. Wiem, że były trudne okresy, gdy musiał pan się pilnować, aby powoli nie zacząć „dryfować” w stronę dawnych przyzwyczajeń. To niestety jest problem wielu osób, które chętnie zaczynają stosowanie diety i uzyskują początkowe sukcesy, ale potem trudno im wytrwać w następnych miesiącach. Bywa i tak, że po kilku miesiącach tracą nie tylko zredukowane kilogramy, ale również wiarę w to, że można w tym wytrwać.