Diabetyk | Terapia

LECZENIE METODĄ FIT

Kontynuując tematykę insulinoterapii, poruszaną w kilku wcześniejszych numerach „Diabetyka”, dziś zajmiemy się modelem leczenia FIT – Funkcjonalną Intensywną insulinoTerapią. Nim omówię ten schemat – jak dokładnie zrozumieć, jakie konsekwencje niesie za sobą FIT itd., warto sobie pokrótce przypomnieć, jakie wyróżnia się typowe schematy insulinoterapii.

Jednym z podstawowych celów w terapii cukrzycy jest utrzymanie prawidłowych stężeń glukozy we krwi, przy jak najmniejszej liczbie incydentów hipoglikemii (niedocukrzeń). O sposobie leczenia optymalnym dla danego pacjenta zawsze decyduje lekarz i wszystkie poniższe informacje stanowią tylko minikompendium wiedzy na temat insulinoterapii, ale nigdy nie mogą i nie powinny być traktowane jako zachęta do zmiany sposobu leczenia.
Ta decyzja zawsze podejmowana jest przez lekarza!

leczenie - diabetyk.pl, cukrzyca, leczenie, terapia, cukrzyca typu 1, cukrzyca typu 2, moja cukrzyca, edukacja, leczenie

CZYM DYSPONUJE WSPÓŁCZESNA DIABETOLOGIA?
Konwencjonalna insulinoterapia – polega na dawkowaniu insuliny dwa razy dziennie, tzn. iniekcję insuliny wykonuje się przed śniadaniem i kolacją. Zazwyczaj stosuje się mieszankę insuliny o krótkim i pośrednim czasie działania.
Intensyfikowana insulinoterapia – podaje się mieszanki insulinowe w dwóch wstrzyknięciach (jak w poprzednim schemacie leczenia), ale dodatkowo przed obiadem podaje się insulinę krótko działającą.
Intensywna insulinoterapia – w tym schemacie terapeutycznym podaje się insulinę krótko działającą w ciągu dnia (np. w trzech wstrzyknięciach) – przed śniadaniem, obiadem i kolacją, natomiast przed snem w porze wieczornej (około godziny 22.00) insulinę o pośrednim czasie działania.