Diabetyk | Terapia

GORĄCZKA I CHOROBY INFEKCYJNE

Zalecenia dotyczące postępowania są takie same dla dzieci i dorosłych. Gdy masz mdłości w czasie gorączki i jesz mniej, ważne jest, aby posiłki zawierały węglowodany (zapewnią one odżywianie komórek i zmniejszą ryzyko wystąpienia hipoglikemii). Nudności się nasilą, jeżeli wypijesz duże objętości płynów do jednego posiłku. Lepiej jest pić małymi porcjami, a często – np. parę łyków co 10 minut. W takiej sytuacji bardzo przydatne są doustne płyny nawadniające dostępne w aptekach (w szczególności gdy opiekujesz się chorym dzieckiem z cukrzycą). Starsze dzieci mogą nie zaakceptować ich smaku (jest dosyć słony). Dodanie odrobiny soku może go poprawić.

Gorączka i choroby infekcyjne. diabetyk.pl, cukrzyca, terapia, leczenie, glikemia, insulina, infekcje, nieżyt, wymioty, gorączka, leczenie, życie z cukrzycą

Napoje dla sportowców, takie jak Lucozade lub Gatorade, także sprawdzają się w takich sytuacjach, ponieważ zawierają zarówno cukier, jak i sole mineralne. Zapobiega to odwodnieniu i zaburzeniom elektrolitowym. W zapobieganiu wymiotom skuteczny może się okazać metoklopramid w małych dawkach.

Jeżeli dziecko z cukrzycą wymiotuje i nie może przyjmować płynów, powinieneś skontaktować się ze swoim zespołem leczącym lub szpitalnym oddziałem ratunkowym!

Wstrzyknięcie insuliny jest niezmiernie ważne nawet wtedy, gdy dziecko nie może spożywać regularnych posiłków. Aby wartości glikemii nie spadły, podawaj słodkie napoje. Upewnij się, że picie zawiera prawdziwy cukier a nie słodzik. Dzieci przeważnie przepadają za sokami, musami owocowymi oraz lodami, dlatego bez problemu skuszą się chociaż na małą porcję. W takiej sytuacji powinno się unikać napojów dietetycznych (bez cukru). Dodatkowe pojenie wodą jest wskazane, zwłaszcza podczas gorączki, gdy zostały podane tylko słodkie napoje w celu utrzymania pożądanej glikemii.