Diabetyk | Terapia

GORĄCZKA I CHOROBY INFEKCYJNE

Okres jesienno-zimowy oraz wczesnej wiosny sprzyjają częstszemu występowaniu chorób infekcyjnych, nierzadko z towarzyszącą im gorączką. Ich pojawienie się u diabetyków wymaga zwiększonej kontroli glikemii oraz – co nie zawsze jest przez pacjentów uwzględniane – zmian w dawkowaniu insuliny.

O tym, jak sobie radzić z cukrzycą, gdy wystąpi przeziębienie i/lub gorączka oraz nieżyt żołądkowo-jelitowy, traktuje niniejszy tekst. Stanowi on fragment książki Ragnara Hanasa „Cukrzyca typu 1 u dzieci, młodzieży i dorosłych”, który został minimalnie zmieniony i zredagowany pod kątem publikacji prasowej. W artykule można znaleźć wskazówki dotyczące leczenia zarówno dzieci, jak i dorosłych. Nie należy jednak oczekiwać, że porady te będą możliwe do zastosowania w każdej sytuacji i u każdej osoby. Zawsze gdy pojawi się jakiś problem zdrowotny, należy zasięgnąć opinii lekarza prowadzącego, żadna bowiem publikacja nie zastąpi profesjonalnej porady lekarskiej udzielanej indywidualnie – adekwatnie do przypadku konkretnego pacjenta.

Gorączka i choroby infekcyjne. diabetyk.pl, cukrzyca, terapia, leczenie, glikemia, insulina, infekcje, nieżyt, wymioty, gorączka, leczenie, życie z cukrzycą

INFEKCJA Z GORĄCZKĄ

Podczas infekcji, a zwłaszcza gdy towarzyszy jej gorączka, zwiększa się wydzielanie hormonów powodujących wzrost glikemii (w szczególności kortyzolu i glukagonu). Co za tym idzie, znacznie zwiększa się także zapotrzebowanie na insulinę. Jednakże podczas choroby apetyt zazwyczaj nie dopisuje i dużo się odpoczywa, zatem wszystkie te czynniki się równoważą. Obowiązuje jednak zasada, aby pomimo zmniejszenia ilości spożywanych pokarmów, unikać redukowania dawki insuliny. Zacznij od normalnych dawek. Zmierz poziom glukozy przed każdym posiłkiem i dostosuj dawkę przed jedzeniem. Gdy stężenie glukozy we krwi przekracza 180 mg/dl, możesz jednorazowo zwiększyć dawkę o jedną jednostkę (o 0,5 j. – gdy dawka posiłkowa jest mniejsza niż 3 j.; o 2 j. – gdy przekracza ona 10 j.). Powtarzaj to postępowanie tak długo, aż wyniki pomiarów stężenia glukozy we krwi nie będą lepsze.