Diabetyk | Styl życia

WODA? NA ZDROWIE!

Zdrowie i życie człowieka zależy w dużej mierze od rodzaju i jakości wody, którą na co dzień pije – taką swoistą pochwałę wody głosił Julian Aleksandrowicz, żyjący w ubiegłym stuleciu znany krakowski lekarz, profesor medycyny, hematolog. O tym, że woda warunkuje życie, wiemy wszyscy. Ale czy wykorzystujemy tę wiedzę w codziennym życiu? Drogi Czytelniku, czy piłeś dzisiaj wodę?

Woda? Na zdrowie! Diabetyk.pl - cukrzyca, woda, leczenie, edukacja, cukrzyca typu 1, cukrzyca typu 2, cukrzyca i woda

Można się dziwić, że tak prosty związek chemiczny (dwie cząsteczki wodoru i jedna cząsteczka tlenu) jest warunkiem sine qua non wszelkich funkcji życiowych. Aby wymienić tylko kilka – kluczowych dla życia człowieka –woda jest niezbędna w procesie wchłaniania pożywienia z jelit i w odżywianiu komórek. Trawiony pokarm jest przetwarzany do takiej postaci, aby był rozpuszczalny w wodzie. Dopiero wówczas przenika przez ścianki jelit, dostając się do krwi i płynu śródkomórkowego, a stamtąd do komórek. Woda jest niezwykle ważnym narzędziem regulującym ciepłotę ciała. Pochłania nadwyżkę ciepła, a to, że się pocimy, to nic innego, jak usuwanie tej nadwyżki przez skórę. To dzięki wodzie utrzymuje się nawilżenie gałek ocznych i błon śluzowych, a nasze stawy pozostają elastyczne.

WŁAŚCIWE PROPORCJE

I nadmiar, i niedobór wody są szkodliwe dla zdrowia. Zbyt duża jej ilość działa toksycznie, obniżając ciśnienie osmotyczne i uszkadzając komórki. Częściej jednak, szczególnie latem, słyszy się o niebezpieczeństwie odwodnienia. Utrata dużej ilości wody powoduje zmiany w organizmie. Przede wszystkim dochodzi do zmniejszenia ilości płynu wewnątrzkomórkowego i wzrostu stężenia osmotycznego. Następuje zmniejszenie objętości krwi. Wzrost ciśnienia osmotycznego wyzwala bodźce przechodzące do kory mózgowej i w świadomości człowieka narasta odczucie pragnienia, „nakazujące” organizmowi uzupełnienie braku wody.