Diabetyk | Styl życia

ZROZUMIEĆ NIEŚMIAŁOŚĆ

Nowa sytuacja, nowa szkoła, przyjęcie pełne obcych osób, nieznanych twarzy, poszukiwanie kogoś znajomego. Szybkie bicie serca, łamiący się głos, zimny pot. Opis ten części czytelników może wydać się znajomy.

Nieśmiałość to cecha, do której w dzisiejszym świecie staramy się nie przyznawać, nawet przed sobą. Dzisiaj bowiem liczy się umiejętność funkcjonowania w grupie, bycia w centrum uwagi, komunikowania swego stanowiska bez emocji, asertywnej obrony poglądów.

Zrozumieć nieśmiałość. diabetyk.pl, cukrzyca, styl życia, psychologia, życie z cukrzycą, porady, diabetyk, nieśmiałość, samoświadomość, psychika

NIEŚMIAŁOŚĆ, CO TO TAKIEGO?

Z amerykańskich badań (z udziałem pięciu tysięcy osób) wynika, że nieśmiałość jest zjawiskiem powszechnym – ponad 80% badanych twierdziło, że byli nieśmiali w jakimś okresie swojego życia albo są obecnie.

Termin „nieśmiałość” bywa różnie definiowany. Przeważnie zastępuje się go pojęciami ostrożności w kontaktach społecznych, obawą przed oceną, brakiem pewności siebie. Osoby nieśmiałe są pełne rezerwy, czują się skrępowane w obecności innych. Z czasem te nastawienia mogą przerodzić się w lęk lub wręcz doprowadzić do fobii społecznej. A wtedy niedaleka droga do samotności i depresji.

Nieśmiałość najczęściej dotyczy sytuacji bycia w centrum uwagi, wystąpienia publicznego. Może pojawić się, gdy prosimy o pomoc lub próbujemy poznać nowe osoby. Ludzie nieśmiali starają się unikać powyższych sytuacji lub przechodzą przez nie milcząc. Czują się zakłopotane, mają trudności z wyrażaniem swoich opinii. Nadmiernie przejmują się własnymi reakcjami płynącymi z ciała w sytuacji skrępowania (przyspieszony puls, czerwienienie się, napięcie, drżenie w mięśniach, pocenie) i obawiają się, że zauważą je inni ludzie. W konsekwencji pojawia się zażenowanie, które sprawia, że osoba nieśmiała czuje się jeszcze mniejsza we własnych oczach i jest przekonana, że podobnie postrzegają ją inni. W autoanalizie kłopotliwych sytuacji pojawiają się tezy: „Jestem nieprzystosowany”, „Jestem gorszy od innych”, „Jestem głupi”.