Diabetyk | Życie z cukrzycą

JAK ODPOCZYWAĆ, ŻEBY WYPOCZĄĆ?

Łacińskie słowo vacatio oznacza zwolnienie z obowiązków. Faktycznie, często wyczekiwany (niezależnie od pory roku) urlop staje się oderwaniem od codziennej rutyny – okazją do zwiedzania świata, leniuchowania, skupienia uwagi na sobie, rodzinie lub przyjaciołach.

Odpoczynek, urlop, wakacje nie powinny być przyjemnością zarezerwowaną jedynie dla dzieci. Są one istotne w każdym wieku zarówno z punktu widzenia potrzeb naszego ciała, jak i ducha. Organizm musi w jakimś momencie przełączyć się z codziennego trybu walki i stresu w tryb regeneracji. Temu właśnie służą wakacje – nasza psychika potrzebuje czasu, aby się zregenerować, zgromadzić energię do dalszych działań oraz nabrać należytego dystansu do otaczających nas spraw.

zycie z cukrzyca, diabetyk.pl - cukrzyca typu 1, cukrzyca typu 2, moja cukrzyca, zycie z cukrzyca, zycie i cukrzyca

Dobry urlop, czyli jaki?

Przeważnie korzystamy z urlopu przez okres 2–3 tygodni, planując go pieczołowicie, by móc z nowymi siłami wrócić do codziennych obowiązków. Uważa się, że dopiero trzy tygodnie kanikuły sprawiają, że zapominamy o rutynie i faktycznie regenerujemy siły. Uczniowie i studenci mają jeszcze dłuższe wakacje, ale mimo to nie zawsze wiedzą (podobnie jak ich rodzice), jak spędzić ten czas, by czerpać z niego jak najwięcej.

W pierwszej kolejności zadecydujmy: pozostać w domu, czy wyjechać. Inspiracji do wypoczynku i rad, jak go zorganizować, możemy poszukać u bliskich i przyjaciół. Przede wszystkim jednak powinniśmy wsłuchać się w siebie i zastanowić, jak chcemy ten czas spędzić. Postanowienie, że odpoczniemy, i bierne czekanie, nie oznaczają, że odprężenie samo przyjdzie.

Najważniejsze jest, aby w wolnym czasie nie starać się nadrabiać zaległości w sprzątaniu, zakupach czy innych pracach domowych. Jeśli w takiej formie spędzimy urlop, po wakacjach będziemy jeszcze bardziej zmęczeni. Róbmy tylko to, co konieczne. Jeśli już bardzo chcemy nadrobić zaległości, niech to będą spotkania z przyjaciółmi, czytanie, sen, odpoczynek na świeżym powietrzu.