PSYCHOLOGIA

Można założyć, że osoba żyjąca z chorobą przewlekłą napotka w swoim życiu na jakieś problemy natury psychologicznej. Począwszy od diagnozy, zrozumiałej niezgody na zaistniałą sytuację, bunt przeciwko konieczności przestrzegania pewnych reguł dla własnego dobra, a skończywszy na odnalezieniu się w życiu rodzinnym i społecznym. W takich sytuacjach potrzebne jest wsparcie: od bliskich osób, przyjaciół, specjalistów.
psychologia
Żadne uczucie nie jest niewłaściwe, należy jednak pamiętać, że to nie wstyd szukać pomocy. Jeśli chcesz się przekonać, że nie jesteś osamotniony w swoich poszukiwaniach, obawach, a nawet lękach, zajrzyj do tego działu.

  ARTYKUŁY  

  • JAK ODPOCZYWAĆ, ŻEBY WYPOCZĄĆ! Łacińskie słowo vacatio oznacza zwolnienie z obowiązków. Faktycznie, często wyczekiwany (niezależnie od pory roku) urlop staje się oderwaniem od codziennej rutyny – okazją do zwiedzania świata, leniuchowania, skupienia uwagi na sobie, rodzinie lub przyjaciołach.
  • SEKSUALNOŚĆ A DEPRESJA. Wiele osób nadużywa terminu depresja, by opisać stan przygnębienia, którego akurat doświadczają. Gdy choroba ta rzeczywiście ich dotyka, często nie są tego świadomi, co może mieć dla nich szereg negatywnych konsekwencji. Depresja wywiera niekorzystny wpływ na funkcjonowanie chorego na poziomie intrapsychicznym. Może powodować powstawanie problemów w związku oraz pogłębiać już istniejące. Kłopoty mogą dotyczyć też życia seksualnego.

Tagi: diabetyk, styl życia, cukrzyca nowosci, cukrzyca, cukrzyca typu 1, cukrzyca typu 2, diabetyk.pl, diabetyk uroda, diabetyk sport, niezwykli ludzie, cukrzyca i psychologia