Diabetyk | Styl życia

TRENING PO CHIŃSKU

To nie jest zwykła gimnastyka. Ani normalna sztuka walki. Pod nazwą Tai Chi kryje się wiele stylów i szkół, ale łączy je jedna filozofia. To ona jest kluczem do panowania nad swoim ciałem.

Trening po chińsku - diabetyk.pl, cukrzyca, edukacja, leczenie, trening, ćwiczenia, styl życia, diabetyk, tai chi, trenowanie, wysiłek fizyczny, odżywianie

„Żuraw rozkłada skrzydła”, „Młoda dziewczyna uderza wrzecionem”, „Złoty kogut stoi na jednej nodze”, „Rozdzielić grzywę dzikiego konia” to tajemnicze nazwy ruchów, które wykonywane po sobie tworzą sekwencje. Mają one m.in. naśladować poruszające się i walczące zwierzęta. W trwające około 20 minut formy ułożył je w XI wieku pewien chiński mędrzec. Nazwał je „Krokami wcześniejszego nieba”. Przez kolejne wieki mnisi doskonalili je tak, by prowadziły do idealnej równowagi w ciele, zapewniającej długowieczność i jasny umysł. W końcu Tai Chi to „stan najwyższy z najwyższych”. Nic dziwnego, że mnisi przez setki lat ukrywali tę technikę tylko dla siebie. Rozpowszechnili ją dopiero w drugiej połowie XX wieku komuniści. Postanowili oni zrobić z Tai Chi sport narodowy. Oczywiście bardzo mocno okroili go z tradycyjnych elementów, tworząc tzw. styl pekiński. Jednak plan się udał – Tai Chi ćwiczyli wszyscy Chińczycy. Niewiele czasu trzeba było, żeby o tej technice dowiedział się Zachód. A samo Tai Chi odzyskało swój duchowy i filozoficzny charakter.

DROGA DO SIEBIE

Tai Chi łączy w sobie pięć aspektów: medytację, ćwiczenia oddechu, gimnastykę ciała, psychoterapię i akupresurę. „Głównym celem treningu Tai Chi jest budowanie świadomości ciała, a nie nauka jakiś konkretnych ruchów. To sztuka akceptacji samego siebie – mówi Mariusz Sroczyński, założyciel Szkoły Taijiquan (www.szkolataichi.com). – Poprzez Tai Chi następuje tzw. regulacja ciała, czyli przywrócenie ciału odpowiedniej harmonii. Następuje też regulacja oddechu, a następnie umysłu. Na treningach uczymy się osiągać wewnętrzną ciszę, spokój, koncentrację, czujność, uważność. W końcu następuje regulacja energii krążącej w naszym ciele.