Diabetyk | Życie z cukrzycą

SEKRETY NAKŁUWANIA

Codzienna kontrola glikemii przy użyciu glukometru pozwala na wykrywanie wszelkich nieprawidłowości z nią związanych – gdy jest zbyt niska lub za wysoka.  Obecnie dostępne glukometry pozwalają dokonać pomiaru szybko, łatwo i praktycznie bezboleśnie, ale trzeba przestrzegać kilku podstawowych reguł. 

Cukrzyca, sekrety nakłuwania - diabetyk.pl, cukrzyca typu 1, cukrzyca typu 2, moja cukrzycaUżywanie glukometru znacznie ułatwia życie chorego na cukrzycę – aktualnie wyniki oznaczeń są dużo bardziej wiarygodne niż wcześniejsze domowe metody, czyli pomiary glukozy z moczu. W odróżnieniu od badania laboratoryjnego, nie trzeba na nie długo czekać, ale należy się do niego nieco przygotować.
Higiena dłoni
Przed nakłuciem palca należy umyć ręce ciepłą wodą z mydłem, po czym dokładnie je osuszyć. Jeśli nie mamy możliwości umycia rąk dobrze jest wykorzystać do oczyszczenia skóry chusteczki higieniczne nasączone środkiem dezynfekującym. Ważne jest to, aby palec, który nakłuwamy był i czysty, i suchy. Nieumycie rąk, szczególnie, jeśli z jakichś powodów są one lepkie może zafałszować wynik pomiaru (zawyżając go). Niedosuszenie dłoni sprawi, że krew rozrzedzi się wodą i wynik będzie zaniżony.
Aby łatwiej było uzyskać odpowiednią kroplę krwi można przez chwilę masować dłonie, w ten sposób ogrzewając je i pobudzając krążenie.
Nakłuwacz
Nakłuwacze mają opcję regulacji głębokości nakłucia (skala na nasadce, zazwyczaj od 1 do 5, ale są nakłuwacze ze skalą w szerszym zakresie). Aby wybrać odpowiednią głębokość należy tak obrócić nasadkę, aby strzałka (lub inny symbol) wskazywała wybrany przez nas numer. Głębokość ukłucia dobieramy zależnie od rodzaju swojej skóry. Pamiętajmy o wymaganej do przeprowadzenia badania ilości krwi.
Głębokości nakłucia:
  • 1 – 2 skóra delikatna,
  • 2 – 3 skóra normalnej grubości,
  • 4 – 5 skóra grubsza.