Diabetyk i radio WNET

Diabetyk na fali

ŻYŁAM SZTUKĄ, ŻYŁAM MIŁOŚCIĄ – MARIA FOŁTYN

Jedna z najwybitniejszych śpiewaczek w powojennych dziejach polskiej sceny operowej, sopran liryczno-dramatyczny. Występowała w najtrudniejszych partiach dzieł Wagnera, tworzyła niezapomniane kreacje w operach kompozytorów polskich, rosyjskich, włoskich. Maria Fołtyn. Podziwiana, żywiołowa, wymagająca, niezwykle pracowita i energiczna.

Audycja w radio WNET - Maria Fołtyn - Żyłam sztuką, żyłam miłością.

Była genialną organizatorką, potrafiła zapanować nad wieloma sprawami jednocześnie. Może dlatego cukrzycę, wykrytą wiele lat temu na zaawansowanym etapie rozwoju, potrafiła wkomponować w codzienny plan obowiązków. Dla tak dynamicznej osoby podporządkowanie się codziennym zadaniom związanym z chorobą nie było łatwe. Jednak nigdy jej nie ukrywała, ale też nią nie epatowała. Gdy robiło jej się słabo mówiła po prostu: przepraszam, mam cukrzycę, muszę zmierzyć sobie cukier. Tak podchodziła do wszystkich swoich schorzeń – akceptowała je, denerwowała się, gdy ją osłabiały, ale nie pozwalała, aby jej przeszkadzały w działaniach – a pracowała prawie do samego końca swojego 88-letniego życia (odeszła od nas 2 grudnia).

W ostatnich latach zmagała się z wieloma chorobami, nawet zwykłe podniesienie się z krzesła sprawiało jej ból, ale wówczas brała kulę pod jedno ramię, drugią ręką chwytała jakąś przyjazną dłoń i z uśmiechem ruszała przed siebie.
W jej dorobku jest ponad dwadzieścia czołowych partii śpiewaczych operowej klasyki i blisko dwadzieścia operowych reżyserii zrealizowanych w Polsce i na świecie, organizacja siedmiu międzynarodowych konkursów wokalnych im. Stanisława Moniuszki i wiele, wiele innych. Niepodważalna jest jedna prawda o Marii Fołtyn – nigdy się nie poddawała. Audycję 6 grudnia 2012 r. poświęcamy jej pamięci. Opowiemy o jej wielkich osiągnięciach, zmaganiach ze słabościami ciała i niełatwych potyczkach z losem.

Tagi: cukrzyca, audycja w radio WNET, radio WNET, diabetyk na fali, WNET, diabetyk online, diabetyk.pl, glikemia, leki przeciwcukrzycowe, cukrzyca typu 1, cukrzyca typu 2, audycja online, diabetyk i radio WNET