Diabetyk i radio WNET

Diabetyk na fali

KOBIETA W ROLI PACJENTA

Kobiety chorują częściej, ale żyją dłużej niż mężczyźni. Dwa razy więcej wydają pieniędzy na usługi medyczne i przyjmują więcej leków niż panowie. Niektóre schorzenia pojawiają się u kobiet częściej i  nie są to tylko choroby stricte  kobiece (np. depresja).  Różnic między kobietami i mężczyznami jest dużo więcej niż wskazują na to cechy płciowe.

radio WNET, radio, WNET, audycja w radio, audycja w radio WNET, cukrzyca, diabetyk na fali

Oczywiście, w pewnym zakresie, mają one wpływ na rodzaj występujących problemów zdrowotnych, ale w przeważającej części schorzeń pojawiających się niezależnie od płci, trudno mówić wyłącznie o uwarunkowaniach biologicznych.  Duże znaczenie wydają się tu mieć bowiem aspekty psychologiczne.

Dostrzegalne są one także w przypadku cukrzycy – kobiety trochę inaczej niż mężczyźni podchodzą do leczenia i prowadzenia swojej choroby. Z czego to wynika? Jaką grupą pacjentów są kobiety? Czy leczy się je łatwiej, czy trudniej niż mężczyzn? Wiedzę na ten temat postaramy się zgłębić – i zastanowić, jak nastawienie kobiet do leczenia wpływa na stan ich zdrowia – podczas rozmowy z Jolantą Michałowską, pielęgniarką i edukatorką, sekretarzem Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii.

Tagi: diabetyk, cukrzyca, audycja w radio WNET, radio WNET, diabetyk na fali, WNET, diabetyk online, diabetyk.pl, glikemia, leki przeciwcukrzycowe, cukrzyca typu 1, cukrzyca typu 2, audycja online, diabetyk i radio WNET