Diabetyk i radio WNET

Diabetyk na fali

JAK I CO JEŚĆ STOSUJĄC INSULINĘ?

Sposób odżywiania się ludzi z cukrzycą nie powinien znacząco odbiegać od zasad diety zwyczajowo przyjętej jako zdrowa – a więc zbilansowanej, dostarczającej wszystkich niezbędnych składników pokarmowych i odżywczych. Jednak niektórzy słowo „dieta” utożsamiają z restrykcjami, rezygnacją z ulubionych potraw i smaków.

diabetyk cukrzyca, diabetyk.pl - audycja w radio WNET, diabetyk na fali, cukrzyca typu 1, cukrzyca typu 2, moja cukrzyca

Kwestia żywienia może stać się dla nich jeszcze bardziej problematyczna, gdy pojawia się konieczność włączenia do leczenia insuliny. Często bowiem zastosowanie jej w terapii kojarzy się (nie do końca słusznie) z trudnymi do przestrzegania zasadami żywieniowymi, przymusem ciągłego obliczania zawartości węglowodanów w posiłkach itp., co części pacjentom może się wydawać bardzo skomplikowane.

Czy faktycznie tak jest? Czy włączenie insuliny do leczenia wymaga wprowadzenia rewolucyjnych zmian w diecie? Czy przyjmowanie określonych rodzajów insuliny związane jest ze stosowaniem różnych zasad żywienia? Czy połączenie terapii farmakologicznej (lekami doustnymi i insuliną) z dietoterapią rzeczywiście jest takie trudne? Na te i inne pytania odpowiemy w rozmowie ze specjalistą ds. żywienia i dietetyki – dr inż. Katarzyną Kowalcze.

Tagi: diabetyk, insulinę, cukrzyca, audycja w radio WNET, radio WNET, diabetyk na fali, WNET, diabetyk online, diabetyk.pl, glikemia, leki przeciwcukrzycowe, cukrzyca typu 1, cukrzyca typu 2, audycja online, diabetyk i radio WNET, insulinę