ZDROWO ŻYWIENIOWO

Dieta bez mięsa

Niewątpliwymi zaletami diety wegetariańskiej jest wysoka gęstość odżywcza posiłków i niska gęstość energetyczna, ograniczona zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych i zwiększony udział niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, brak lub niska zawartość cholesterolu, większa zawartość węglowodanów złożonych i błonnika, zwiększona podaż witaminy C oraz korzystny stosunek sodu do potasu.

Magazyn społeczno-medyczny - Diabetyk 05/2018 - edukacja, leczenie, cukrzyca, magazyn, miesięcznik, magazyn społeczny, magazyn medyczny, życie z cukrzycą

Decydując się na dietę wegetariańską, należy przede wszystkim pamiętać, że jej prowadzenie wymaga od nas sporej wiedzy żywieniowej. Nieumiejętne zbilansowanie diety może bowiem powodować kłopoty z pokryciem zapotrzebowania na energię i białko, którego wartość biologiczna jest niższa niż białka mięsnego. Poza tym wegetarianie mogą mieć problemy z odpowiednią podażą witamin B12, D3, wapnia, żelaza cynku.


AKTYWNY STYL

Kajak dla każdego

Wiosłować mogą wszyscy, którzy są w stanie utrzymać wiosło w dłoniach. Można z łatwością decydować o intensywności wiosłowania. Jest tylko jeden warunek – trzeba umieć pływać. Zanim jednak wsiądziemy do kajaka, warto – dla spokoju ducha – skonsultować to z lekarzem.

Magazyn społeczno-medyczny - Diabetyk 05/2018 - edukacja, leczenie, cukrzyca, magazyn, miesięcznik, magazyn społeczny, magazyn medyczny, życie z cukrzycą

Pierwszy spływ kajakowy powinien być łatwy i dobrze zorganizowany, dlatego zachęcamy do skorzystania z usług firm/organizacji profesjonalnie zajmujących organizacją spływów. Mamy wówczas zapewnione noclegi, transport bagażu i kajaka, ubezpieczenie, często wyżywienie. Podczas takich spływów większość zadań spoczywa na organizatorze, a jego podstawowym obowiązkiem jest zapewnienie uczestnikom spływu kamizelek asekuracyjnych (nie wolno odmawiać ich włożenia!). Nie zabezpieczają one w stu procentach, zapewniają jednak dodatkową wyporność podczas pływania. Dobieramy kamizelkę odpowiednio do swojego rozmiaru i wagi. A, i jeszcze jedna ważna sprawa – aby wziąć udział w spływie kajakowym, nie musimy mieć własnego kajaka, można go wypożyczyć na miejscu lub jest już w cenie spływu.