Diabetyk | Cukrzyca typu 2

OPANOWAĆ INSULINOTERAPIĘ

Przełomowe odkrycie insuliny w 1922 roku przez kanadyjskich naukowców F. Bantinga i Ch. Besta dało milionom ludzi na świecie szansę przeżycia. Z dnia na dzień śmiertelna choroba stała się chorobą przewlekłą. Dziś, choć nie potrafimy wyleczyć cukrzycy, insulina wciąż jest tym samym wspaniałym lekiem co 88 lat temu. 

Korzyści płynące z insulinoterapii doświadczają pacjenci zarówno z cukrzycą typu 1, jak i typu 2. Do tych korzyści należą m.in.: poprawa leczenia krótkoterminowego (dobre samopoczucie lub niższe poziomy glukozy we krwi) oraz leczenia długoterminowego (dłuższe życie lub mniejsze ryzyko wystąpienia późnych powikłań).
Cukrzyca typu 2, insulinoterapia, diabetyk.pl - cukrzyca, moja cukrzyca, insulina, cukrzyca typu 2
GDY LEKI DOUSTNE PRZESTAJĄ DZIAŁAĆ
Cukrzyca typu 2 jest chorobą dość skomplikowaną, wymagającą ciągłej modyfikacji leczenia. Przy rozpoznaniu cukrzycy zdolność trzustki do wydzielania insuliny nie jest wystarczająca, ale w początkowej fazie leczenia wystarczy redukcja masy ciała, odpowiednia dieta i wysiłek fizyczny, a więc zmiana trybu życia na aktywny, zdrowy. Z biegiem lat wydzielanie insuliny wciąż się zmniejsza, aż do momentu konieczności włączenia tabletek przeciwcukrzycowych. Jeśli pacjent znajdzie się w sytuacji, kiedy lekarz zaleci insulinę, jest to ten moment, kiedy trzustka nie jest w stanie wyprodukować dostatecznej ilości tego hormonu. Wówczas insulinę należy regularnie podawać w zastrzyku.
ŚWIADOMIE ROZPOCZNIJ LECZENIE 
Wprowadzenie insuliny do leczenia pozwala na uzyskanie i utrzymanie dobrego wyrównania metabolicznego. Dobrze wyrównana cukrzyca przyczynia się do redukcji ryzyka rozwoju przewlekłych powikłań, tj. retinopatii, neuropatii, nefropatii, zespołu stopy cukrzycowej i innych. Insulinoterapia ma wiele zalet, ale bywa, że pacjent czuje wewnętrzny strach i obawę przed insulinoterapią. Jak zatem przekonać siebie samego do insulinoterapii i jak poradzić sobie ze stanem, gdy insulina budzi w nas przerażenie?