Diabetyk | Odżywianie

OLEJE OD KUCHNI

OLEJ RZEPAKOWY

Olej dobrej jakości uzyskuje się z nasion dojrzałych. Jego jakość zależy też od dokładnego pozbawienia nasion zanieczyszczeń i szybkiego wysuszenia w odpowiedniej temperaturze. W Polsce, podobnie jak w innych krajach Europy, do celów spożywczych uprawia się jedynie odmiany rzepaku tzw. dwuzerowego (podwójnie ulepszonego), niezawierającego kwasu erukowego. Nasiona podwójnie ulepszone, dwuzerowe (00) noszą nazwę canola. Zawierają 35-50% tłuszczu. Do wyprodukowania 1 litra oleju rzepakowego potrzeba 2,5-3 kg nasion rzepaku.

Odżywianie, diabetyk.pl - cukrzyca, cukrzyca typu 1, cukrzyca typu 2, odżywianie, dieta diabetyka

Rafinacja – sposób na zanieczyszczenie

W Polsce olej rzepakowy uzyskuje się metodami tłoczenia oraz tłoczenia i ekstrakcji (ten jest bardziej zanieczyszczony, wymaga silniejszej rafinacji i nie używa się go do bezpośredniej konsumpcji). Następnie poddawany jest rafinacji, czyli oczyszczeniu. Lepszy gatunkowo jest olej uzyskany metodą tłoczenia – oznaczenie na etykiecie: „olej z pierwszego tłoczenia”.

Rafinacja oleju rzepakowego służy zmniejszeniu stężenia substancji niekorzystnych dla zdrowia, pogarszających jego jakość. Aby chronić pozytywnie działające na zdrowie składniki oleju, rafinację przeprowadza się w sposób łagodny oraz usuwa się związki szkodliwe (żelazo, ołów, arsen, kadm, rtęć), a także wapń i magnez. Odbarwia się go, pozbawiając związków chlorofilowych – dzięki temu olej staje się odporniejszy na utlenianie i zwiększa się jego stabilność (może być dłużej przechowywany). Rafinacja usuwa też substancje nadające olejowi niemiłe smak i zapach. Olej rzepakowy rafinowany poddany prawidłowym procesom technologicznym ma jasny słomkowy kolor, nie ma smaku i zapachu.