Diabetyk | Odżywianie

ŻYCIE W RYTMIE FIT

Liczenie wymienników węglowodanowych w poszczególnych posiłkach jest bardzo cenną umiejętnością,  ale węglowodany to tylko połowa sukcesu w terapii. Dosłownie połowa, gdyż wartość energetyczna tej grupy produktów powinna stanowić około 50% zapotrzebowania energetycznego. Kolejna połowa sukcesu to znajomość i umiejętność oszacowywania zawartości białek i tłuszczów w zwyczajowych posiłkach diabetyka. Dopiero wówczas w tej dietetycznej układance będą do siebie pasować wszystkie elementy niczym w puzzlach.

cukrzyca odżywianie, cukrzyca, cukrzyca typu 1, cukrzyca typu 2, moja cukrzyca, diabetyk, diabetyk.pl, odżywianie, dieta

ELEMENTY UKŁADANKI

Model intensywnej funkcjonalnej insulinoterapii, w skrócie FIT (ang. functional intensive insulin therapy) to metoda wyjątkowo innowacyjna, skierowana do aktywnych, bardzo dobrze wyedukowanych chorych, w którym zmienna dawka insuliny skorelowana jest ze spożywanymi posiłkami i planowanym wysiłkiem fizycznym. By wszystkie elementy tej skomplikowanej układanki idealnie do siebie pasowały, należy spełnić fundamentalne założenie metody FIT – nie odstępować od zwykłego trybu życia i dostosować do niego terapię insuliną. Kolejnym warunkiem do spełnienia są wielokrotne iniekcje insuliny w ciągu dnia, adekwatne do stężenia glukozy, monitorowanego za pomocą wielu pomiarów w ciągu doby. Taki sposób postępowania ma zapewnić osiągnięcie stanu prawie normoglikemii, czyli glikemii zbliżonych do stężeń glukozy osób niechorujących na cukrzycę. Celem leczenia cukrzycy, niezależnie od sposobu stosowanej terapii, jest jak najlepsze wyrównanie metaboliczne. Wydaje się, że metoda FIT tę szansę przybliża.

Liczne badania kliniczne przynoszą dowody na to, że leczeni analogami (z użyciem metody FIT) mogą być tylko ci pacjenci, którzy rzetelnie i z pełną odpowiedzialnością akceptują tryb terapii, stosują się do jego wymagań. Wieloletnie doświadczenie kliniczne jednoznacznie pokazuje, że nawet najlepsza insulina nie poprawi kontroli wyrównania cukrzycy, jeśli pacjent nie będzie współdziałał z zespołem leczącym, nie zadba o odpowiednią i optymalną dla niego dietę, o indywidualnie dobrany i dla niego optymalny wysiłek fizyczny, nie będzie systematycznie prowadził samokontroli i analizował jej efektów.