Wchłanianie węglowodanów zawartych w pokarmach trwa jeszcze co najmniej przez 5–6 godzin. Natomiast pokarmy bogate w tłuszcze wchłaniane są aż przez 8–9 godzin. Nieznajomość tego mechanizmu i częste podjadanie w ciągu dnia, choćby w małych, ale niekontrolowanych ilościach, zawsze będzie skutkować przyrostem masy ciała i niewyrównaną cukrzycą. I to jest właśnie najczęstsza przyczyna niepożądanego przyrostu masy ciała, a nie sama insulinoterapia długo działającym analogiem insuliny.
W prawidłowych warunkach zaleca się, by posiłki spożywać regularnie, 4–6 razy dziennie, w zależności od sposobu farmakoterapii oraz indywidualnych zaleceń.

DOBÓR PRODUKTÓW SPOŻYWCZYCH W KONTROLI MASY CIAŁA
Skład i wartość odżywcza każdego posiłku zależy od zawartości oraz proporcji zawartych w danym produkcie trzech podstawowych składników: węglowodanów, białek i tłuszczów. To one, ale także zawartość wody w produkcie, decydują o jego niskiej bądź wysokiej kaloryczności. W dużym stopniu o uczuciu sytości, które dla niektórych diabetyków bywa trudne do zaspokojenia, decyduje także zawartość błonnika pokarmowego w produkcie, jak też sposób przygotowania potraw.
Cukrzyca jest chorobą, która poza regularnością wymaga pewnej równowagi. Nabiera to szczególnego znaczenia w zachowaniu właściwych proporcji między systematycznym przyjmowaniem leków (w tym stosowaniu insulinoterapii) a posiłkami. Kilka prostych rad powinno pomóc osobom stosującym długo działające analogi insuliny zachować (lub uzyskać) właściwą masę ciała, a dzięki temu lepsze wyrównanie cukrzycy.

Nasz mini poradnik dietetyczny rozpoczniemy od tego, czego pacjenci nie lubią najbardziej – od zakazów. Ja również za nimi nie przepadam, ale tylko ich przestrzeganie gwarantuje sukces terapeutyczny.
Jeśli twoim problemem jest zjadanie dużych porcji, a co za tym idzie, bardzo kalorycznych:

mgr inż. Katarzyna Kowalcze
specjalista ds. żywienia i dietetyki

Strony: 1 2

Skip to content