Najwięcej witaminy E zawierają oleje, orzechy i nasiona, jej źródłem w diecie są także niektóre produkty zbożowe, wiele warzyw (natka pietruszki, papryka, różne odmiany kapusty, pietruszka, szpinak, brokuły, pomidory), a z owoców jagody, nektarynki i awokado.

Codzienna dieta zawierająca różne rodzaje warzyw przygotowanych z dodatkiem oleju, wzbogacona o owoce i uwzględniająca orzechy i nasiona, pokrywa zapotrzebowanie organizmu na witaminę E.

INNI WITAMINOWI POMOCNICY

Witamina B1 (tiamina) – jej niedobór prowadzi do wiotczenia skóry, demineralizacji i zakwaszeniu organizmu. Jest w ciemnym pieczywie, płatkach owsianych, grochu, fasoli, a także w orzechach.

Witamina B2 (ryboflawina) – zapobiega przetłuszczaniu się skóry, łuszczeniu się jej w okolicach nosa, czoła, pękaniu warg i kącików ust. Dostarczają jej produkty mleczne, takie jak: mleko, jogurt czy kefir. Należy jednak pamiętać, żeby nie wystawiać mleka lub jogurtu na działanie światła, gdyż niszczy ono witaminę B2.

Witamina PP (niacyna) – bez niej skóra staje się zaczerwieniona, szczególnie na odkrytych częściach, czyli na twarzy, szyi, rękach, jest szorstka, pomarszczona, łuszczy się, nasila się trądzik i łatwo powstają stany zapalne skóry. Źródła niacyny to rośliny strączkowe, ziemniaki, kasza jęczmienna, pieczarki.

PRZYJACIELE SKÓRY

Cynk zawarty jest w mięsie, rybach, chudym mleku, chlebie pełnoziarnistym, jak również w pestkach dyni i słonecznika. Jego obecność w organizmie nasila korzystne działanie witaminy A na skórę i włosy, pobudza porost włosów i paznokci. Natomiast zbyt mała ilość cynku może powodować przedwczesne pojawianie się zmarszczek, fałd skórnych, „kurzych łapek” oraz siwienie. Także rozstępy, pękanie skóry i łamliwość paznokci oraz wypadanie włosów to skutki spożywania zbyt małej ilości cynku.

Biotyna zawarta w pieczywie z pełnego ziarna, nie łuskanym ryżu, orzechach i migdałach oraz w soi sprawia, że skóra staje się jedwabista, aksamitna. Biotyna w swoim składzie zawiera siarkę, którą dostarcza do wszystkich komórek skóry. Skóra pozbawiona tej witaminy przybiera szary, zgaszony wygląd, wytwarza się łojotok. Na ładną skórę wpływa także dieta bogata w warzywa i owoce, ciemne pieczywo i gruboziarniste kasze (gryczana, jęczmienna, jaglana, płatki owsiane).

WODA URODY DODA

Każdego dnia przez skórę odparowywana jest spora ilość wody, dlatego aby zabezpieczyć się przed jej wysuszeniem. Należy pić codziennie ok. dwóch litrów płynów (najlepiej wody mineralnej, ewentualnie soku pomidorowego lub z innych warzyw), w czasie upałów i podczas uprawiania sportu – więcej. Odpowiednie nawodnienie skóry jest kluczowe dla jej wyglądu – nadaje jej blask i jędrność.

mgr Aleksandra Cichocka
Zakład Profilaktyki Chorób Żywieniowozależnych z Poradnią Chorób Metabolicznych, Instytut Żywności i Żywienia,

Strony: 1 2 3

Skip to content