Diabetyk | Terapia

NIE BÓJ SIĘ ZASTRZYKÓW

Po zdiagnozowaniu cukrzycy, w pierwszym etapie leczenia najważniejszymi zaleceniami terapeutycznymi dla osób z cukrzycą typu 2 są: uzyskanie prawidłowych stężeń lipidów, wartości ciśnienia tętniczego oraz normoglikemii. Jeśli za pomocą diety, wysiłku fizycznego oraz tabletek przeciwcukrzycowych nie udaje się osiągnąć prawidłowych wartości stężenia glukozy we krwi, konieczne jest zastosowanie insuliny. To naturalna kolej rzeczy.

Cukrzyca zastrzyk, diabetyk.pl, cukrzyca typu 1, cukrzyca typu 2, moja cukrzyca, zastrzyk

Przejście na leczenie insuliną jest momentem stresującym zarówno dla pacjenta, jak i lekarza oraz współpracującej z nimi pielęgniarki. Zjawisko to jest zrozumiałe, gdyż często boimy się zmian i sytuacji, gdy nie wiemy, co nas czeka. Podobne zachowania obserwuje się wśród pacjentów, którzy – z braku wiedzy, a co za tym idzie lęku przed nieznanym – odwlekają moment rozpoczęcia insulinoterapii. Takie podejście stwarza zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pacjenta, dlatego trzeba przezwyciężać w sobie negatywne uczucie lęku.

Aby poradzić sobie z tego typu problemem, najlepiej korzystać z systematycznej edukacji dotyczącej insulinoterapii już w momencie rozpoczęcia leczenia dietą i wysiłkiem fizycznym oraz tabletkami przeciwcukrzycowymi.

Część pacjentów zgłasza, że boi się momentu przejścia na insulinoterapię z powodu strachu przed bólem. Przy czym ból jest najczęściej kojarzony z tym, który pacjent odczuwał w przeszłości w trakcie, np. podawania zastrzyku domięśniowego. A tymczasem nie ma się czego bać, gdyż zastrzyk z insuliną jest mniej bolesny niż np. ból, jaki odczuwa się podczas nakłuwania palca przy badaniu poziomu glukozy we krwi na glukometrze.