Diabetyk | Styl życia

JAZDA ROWEREM W ZACISZU DOMOWYM

Odchudzanie występuje, ale jest jedynie w tle tego procesu – mówi pan Marek. – Skuteczny w spalaniu tkanki tłuszczowej trening opiera się na zastosowaniu wysiłków o niskim nasileniu w długim czasie. Rekreacyjna jazda na rowerku stacjonarnym pół godziny dziennie może być niewystarczająca. Z drugiej strony, co bardzo istotne, powstały w trakcie wysiłku deficyt tlenowy będzie wyrównywany przez następne 24 godziny, podnosząc podstawową przemianę materii i powodując nasilenie spalania tkanki tłuszczowej. Tak więc, jeśli nie samo pedałowanie, to jego wpływ na organizm może pomóc nam w redukcji masy ciała – kontynuuje nasz ekspert.

Cukrzyca sport, diabetyk.pl: cukrzyca typu 1, cukrzyca typu 2, moja cukrzyca, sport

Aby stracić nadmiar kilogramów, należy poznać zasady treningu odchudzającego, bo nie chodzi tutaj o samo pedałowanie, ale o pewną strategię działania. Aby należycie przygotować organizm do czekającego go wysiłku, trzeba najpierw zrobić rozgrzewkę z ćwiczeniami rozciągającymi mięśnie nóg i rąk oraz uelastyczniającymi kręgosłup. Trening należy podzielić na dwie części. Część pierwsza – właściwa – to jazda przez kilkanaście/kilkadziesiąt minut na dużym oporze, z utrzymaniem pulsu na poziomie 120 – 140 uderzeń na minutę. Część druga to jazda na małym oporze, aby uspokoić serce oraz mięśnie. Ten etap powinien trwać około pięciu minut.

Zasady ogólne
Aby trening na rowerku stacjonarnym był skuteczny, powinien być systematyczny, natomiast aby wyrobić w sobie nawyk systematyczności, warto dbać o odpowiednią atmosferę treningu. Przyjemnie ćwiczy się w dobrze przewietrzonym pomieszczeniu, słuchając ulubionej muzyki, której tempo powinno współgrać z tempem naszej jazdy. Należy zadbać o wygodny, przewiewny strój, który nie będzie ograniczał naszych ruchów. – Ważne jest odpowiednie ustawienie roweru i postawa ciała: wysokość siodełka i kierownicy powinna być dostosowana do naszego wzrostu, plecy powinny być poste, głowa uniesiona. Wysokość siodełka ustawiamy, stawiając nogę na pedał tak, aby była tylko lekko ugięta. W trakcie pedałowania nie powinniśmy całkowicie prostować nóg w kolanach. Napinamy mięśnie brzucha oraz ramion, a intensywność treningu zawsze dostosowujemy do możliwości naszego organizmu – mówi Marek Zawadzki.