Diabetyk | Styl Życia

JAK SKUTECZNIE REALIZOWAĆ SWOJE CELE?

Zapewne każdy w różnych sytuacjach i momentach życia (np. przełom roku, urodziny, wiosna itd.) podejmuje różne postanowienia, planuje zmiany, zakłada sobie jakieś cele do osiągnięcia. Wówczas odczuwa się często podekscytowanie, przypływ energii czy zapał  do wprowadzenia zmian, wierząc przy tym w powodzenie.

Niestety nie trzeba długo czekać, by zobaczyć jak zapał topnieje, wiary ubywa, a chęci do zmiany niby nadal są, ale przecież same do jej przeprowadzenia nie wystarczą. Wtedy często z poczuciem rozgoryczenia i bezradności pytamy: „Dlaczego znowu się nie udało?”. Odpowiedź jest prosta: „źle wyznaczamy sobie cele”. Spójrzmy zatem, jak to robić, by zwiększyć szansę na sukces.

Jak skutecznie realizować swoje cele? Diabetyk.pl, psychologia. terapia, realizacja planów, jak realizować swoje cele, postanowienia,

CELE KONKRETNE I SZCZEGÓŁOWE

 Aby osiągnąć cel, trzeba go skonkretyzować. Nie: „zadbam o swoją kondycję fizyczną”, „będę więcej czasu spędzać z moim dzieckiem” – takie zadanie jest niewyraźne, nie wiem, jak je wykonać. Lepiej: „raz w tygodniu będę chodzić na basen”, „raz na dwa tygodnie w niedzielny poranek będę z moim dzieckiem chodzić do kina”. Konkretyzując postanowienia, można obserwować postęp, porównywać zamierzenia z wynikami, modyfikować strategię.

CELE ZRÓWNOWAŻONE

Wiele osób ma zbyt liczne plany związane na przykład z pracą,i kosztem innych sfer życia stara się je realizować. Cele zaś powinny równomiernie zaspokajać potrzeby fizyczne, emocjonalne i intelektualne. Pamiętajmy też, aby nie wpadać w pułapkę celów zaprzeczających dotychczasowemu sposobowi życia, chyba że wymaga tego sytuacja. Wówczas „zaopatrzmy się” także w kilka zamierzeń, które w krótkim czasie i niezbyt dużym kosztem przyniosą nam pozytywne emocje i relaks.