Diabetyk | Życie z cukrzycą

JAK MĄDRZE CHWALIĆ DZIECKO?

Bardzo istotne jest, aby nasze dziecko czuło się akceptowane, ważne i docenione. Warto odpowiedzieć na pytanie, jak chwalić je we właściwy sposób?

Jak chwalic dziecko - diabetyk.pl, cukrzyca, zycie z cukrzyca, dziecko, jak chwalicOpisuj to, co widzisz

Staraj się mówić o konkretach. Jeżeli widzisz, że dziecko właśnie posprzątało w swoim pokoju, spróbuj po prostu opisać, co widzisz. Oto przykład: „Widzę, że posprzątałeś w pokoju. Łóżko pościelone, książki i zeszyty poukładane w szafce, a klocki w szufladzie. Jakoś tak od razu przybyło tu miejsca (z uśmiechem)”. Jeżeli dziecko pomogło ci w pracach domowych, zamiast komunikatu „Super! Dzięki. Wiedziałam, że można na tobie polegać”, spróbuj użyć takiego: „Świetnie! Odkurzenie i umycie podłogi pozwoli mi zaoszczędzić sporo czasu. Dzięki za pomoc! To była bardzo miła współpraca”. Jeżeli dziecko samodzielnie zbadało poziom cukru, podało insulinę czy wyliczyło wartość wymiennikową posiłku, nie uogólniaj „Doskonale sobie radzisz!”. Więcej korzyści przyniosą słowa: „Jestem pod wrażeniem twojego wymiennikowego rozeznania” albo „Dobrze poradziłeś sobie dzisiaj z podaniem korekcyjnej insuliny. Gratuluję!”

 Dlaczego właśnie tak? Powodów jest kilka:

  • Przede wszystkim jeszcze raz pokazujesz dziecku, jakich działań jest autorem, jakie  sukcesy odniosło, jakie nowe umiejętności udało mu się rozwinąć.
  • Unikasz ogólnej oceny, która generować może różne nieprzyjemne emocje. Na przykład  lęk i obawę, że „przecież następnym razem może mi się nie udać tak super obliczyć sobie  korektę”. Warto też mieć na uwadze, że nadmierny entuzjazm i przesadne „zachwalanie”  dziecka może zacząć działać jak presja.
  • Nie tracisz wiarygodności w oczach dziecka – „Przecież jest jeszcze wiele rzeczy, których  nie rozumiem i z którymi sobie nie radzę. W zeszłym tygodniu trzy razy miałem ponad  trzysta cukru”.