LibreGraf1IK-01-01

Jak działa system FreeStyle Libre?

 

FreeStyle-Libre-2Monitorowanie glikemii jest konieczne w przypadku cukrzycy, ponieważ pozwala na odpowiednią modyfikację diety, leczenia i aktywności fizycznej. Celem jest uzyskanie normoglikemii. Nie jest to łatwe zwłaszcza u osób, które przyjmują insulinę. Życie z cukrzycą mogą ułatwić nowoczesne systemy do monitorowania glikemii. Mogą także poprawić komfort życia, ponieważ wykonanie pomiaru nie wiąże się z bólem i nakłuwaniem opuszki palca1, ale przede wszystkim również dlatego, że automatycznie mierzą poziom cukru, dostarczając wielu cennych informacji.

Tak działa system monitorowania glikemii FreeStyle Libre (www.freestylelibre.pl). Składa się on z dwóch części, niewielkiego sensora, zakładanego na tylną stronę ramienia, który automatycznie mierzy poziom glukozy oraz czytnika.

Wystarczy zbliżyć czytnik do sensora, nawet przez ubranie2, aby zobaczyć aktualny wynik oraz wykres poziomu cukru z ostatnich 8 godzin, który został automatycznie zapisany przez sensor. Na czytniku wyświetli się również strzałka trendu, która określa, czy stężenie glukozy rośnie, spada czy jest stabilne..

FreeStyle-Libre-3Wykonanie pomiaru jest bardzo proste, dyskretne i nie wymaga nakłuwania opuszków palców1. W restauracji, na zakupach, podczas spotkania – wystarczy wyjąć czytnik i zbliżyć go do sensora na ramieniu. Nie ma ograniczeń co do ilości takich pomiarów, można je wykonywać nawet co minutę. Aby mieć pełny obraz glikemii i wykres z całej doby trzeba pamiętać o tym, aby zeskanować sensor czytnikiem przynajmniej raz na 8 godzin. Sam sensor FreeStyle Libre jest bardzo wytrzymały, wodoodporny3, działa 2 tygodnie. Po tym czasie należy go wymienić na nowy.

 

Kto może korzystać z systemu FreeStyle Libre?

Osoby dorosłe chorujące zarówno na cukrzycę typu 1 jak i cukrzycę typu 2 oraz dzieci od 4 roku życia.

Badania IMPACT4 i REPLACE5 pokazują, że u osób korzystających z systemu FreeStyle Libre, niezależnie od typu cukrzycy, zmniejszyła się ilość epizodów i czas hipoglikemii. Analiza wykonana na podstawie danych 50 tysięcy pacjentów pokazuje zaś, że osoby korzystające z systemu FreeStyle Libre częściej mierzą swój poziom cukru – jest to średnio aż 16 skanów dziennie. A wraz ze wzrostem ilości skanów czyli pomiarów cukru zmniejszał się również poziom HbA1C – z 8,0 do 6,7 proc6.

LibreGraf1

 

Gdzie można kupić system FreeStyle Libre?

Wystarczy złożyć zamówienie na stronie www.freestylelibre.pl

 

 

Jak działa system FreeStyle Libre?

http://link.videoplatform.limelight.com/media/?mediaId=c9e3ba129991471d91690353c6a6d66f&width=480&height=321&playerForm=Player

Jak założyć sensor FreeStyle Libre?

http://link.videoplatform.limelight.com/media/?mediaId=6b96dbe55d6a42409727d7f2fcbda645&width=480&height=321&playerForm=Player

Jakie raporty można zobaczyć w czytniku FreeStyle Libre?

http://link.videoplatform.limelight.com/media/?mediaId=2de9a85755964294ab0880868f11712a&width=480&height=321&playerForm=Player

W jaki sposób wymienia się sensor FreeStyle Libre?

http://link.videoplatform.limelight.com/media/?mediaId=d8b2212015c544188929a0ebf54d0a07&width=480&height=321&playerForm=Player

1. Test z opuszki palca za pomocą glukometru jest konieczny w okresach szybkich zmian stężenia glukozy we krwi, kiedy stężenie glukozy w płynie śródtkankowym może nie odzwierciedlać dokładnie stężenia glukozy we krwi lub w przypadku, kiedy system informuje o hipoglikemii lub zbliżającej się hipoglikemii, lub kiedy objawy są niezgodne z odczytem systemu.

2. Czytnik pozwala na skanowanie wyników przez ubranie o grubości do 4 mm.

3. Sensor jest wodoodporny w wodzie o głębokości do 1 metra przez maksymalnie 30 minut.

4. Bolinder J. i in. Novel glucose-sensing technology and hypoglycaemia in type 1 diabetes: a multicentre, nonmasked, randomised controlled trial. The Lancet. 2016.

5. Haak T., Hanaire H., Ajjan R. i in. Flash glucose-sensing technology as a replacement for blood glucose monitoring for the management of insulin-treated type 2 diabetes: a multicenter, open-label randomized controlled trial. Diabetes Ther. 2016

6. Dunn T, et al. Evidence of a strong association between frequency of flash glucose monitoring and glucose control measures during real-world usage. Prezentacja z e-posterem, The 10th International Conference on Advanced Technologies & Treatments for Diabetes (ATTD 2017)

ADC/www/DB/1/2017

Redakcja