Diabetyk | Życie z cukrzycą

DIABETYK NA MASAŻU

 

Bóle stawowe – masaż może zmniejszyć ich nasilenie.

Masaż może być stosowany jako zabieg przyspieszający regenerację organizmu. W przypadku cukrzycy opóźnione są często procesy gojenia się ran, zrastania się kości czy wchłaniania się pourazowych wylewów. Masaż klasyczny opracowujący trudno gojącą się ranę, pod warunkiem, że nie jest ona powikłana bakteryjnie, przyspiesza jej zabliźnienie.

Na przykład proces zrastania kości można przyspieszyć, wykorzystując wpływ konsensualny, wykonując masaż w trakcie unieruchomienia złamania. Podobnie można postępować po urazach, takich jak skręcenia, zwichnięcia, stłuczenia, skracając okres powrotu do zdrowia i zapobiegając komplikacjom.

Diabetyk masaz - diabetyk.pl - cukrzyca, diabetyk masaz, moja cukrzyca, diabetyk

MITY DOTYCZĄCE MASAŻU

Masaż jest ze wszech miar godny polecenia jako naturalna, bezinwazyjna i nie pozostawiająca skutków ubocznych metoda leczenia. Niewiele jest zabiegów medycznych jednocześnie przyjemnych i skutecznych, a masaż właśnie taki jest. Przy korzystaniu z tych zabiegów niezbędna jest właściwa wiedza na ich temat, dlatego warto sprostować niektóre błędne opinie.

Masaż dobry, to masaż wykonany z dużą siłą – nieprawda. Siła masażu musi być dostosowana do pacjenta, jego płci, wieku, budowy, masy ciała i stanu zdrowia; masaż pozostawiający krwawe wylewy i obolałe ciało jest błędem w sztuce, żaden z pacjentów nie powinien się na to godzić; dobry masażysta jest jak dobry złodziej, nie powinien pozostawiać żadnych śladów – jak mawiał mój nauczyciel zawodu pan Adam Zborowski.

Masaż musi boleć, bo tylko wtedy działa – nieprawda. Masaż nie musi boleć, a nawet więcej, nie może boleć, bo właśnie wtedy, gdy boli, jest mało skuteczny; ból powoduje odruchowy skurcz mięśni, a mięsień w skurczu nie poddaje się „opracowaniu”.

Masaż można stosować bez ograniczeń – nieprawda. Organizm przyzwyczaja się do masażu, dlatego konieczne są przerwy między seriami zabiegów. Im dłuższy masaż, tym lepszy – nieprawda. Czas masażu dostosowuje się do schorzenia i zależy od kolejności w serii zabiegów; nie powinien trwać dłużej niż 60 minut.

Agnieszka Bednarczyk
Dyplomowany technik masażysta