Diabetyk | Życie z cukrzycą

DIABETYK NA MASAŻU

 

Reakcje na masaż

Reakcja na masaż jest uwarunkowana osobniczo. Fachowo wykonany jest zabiegiem bezpiecznym i bardzo przyjemnym, niezwykle rzadko dającym reakcje niepożądane. Bardzo ważną rzeczą jest sygnalizowanie bolesności masowanego obszaru, należy okazywać ból, jeśli wystąpi. Pojawiająca się w trakcie zabiegu bolesność jest ważną informacją dla masażysty, a nie oznaką słabości, którą należy wstydliwie ukrywać. Masaż leczniczy daje trwały efekt terapeutyczny, gdy jest wykonany w minimalnej serii 30 zabiegów. Po piątym do ósmego zabiegu następuje względne pogorszenie samopoczucia, jest to reakcja fizjologiczna, która ustępuje po następnych zabiegach. Zabiegi w serii powinny być wykonywane codziennie, w niektórych chorobach nawet dwa razy dziennie, w przypadku niewydolności krążenia, aby nie obciążać nadmiernie serca, wykonuje się je co drugi dzień. Na początku serii stopniuje się czas i siłę masażu narastająco, a pod koniec serii malejąco w celu odzwyczajenia organizmu od masażu.

Diabetyk masaz - diabetyk.pl - cukrzyca, diabetyk masaz, moja cukrzyca, diabetyk

Po zabiegu

W przypadku gdy masowany był duży obszar, np. plecy, cała kończyna, kark, po zabiegu należy odpocząć 15–30 minut, w pozycji leżącej lub siedzącej. Jest to bardzo istotne i bezwzględnie należy tego przestrzegać. Równie ważne jest, aby nie ochładzać zbyt szybko masowanego miejsca, dlatego po zabiegach wykonywanych w chłodnych porach roku, przed wyjściem na zewnątrz trzeba odpowiednio się ubrać.

Na jakie dolegliwości?

Podobnie jak u ludzi nie chorujących na cukrzyce, masaż ma bardzo pozytywny wpływ na organizm i można go stosować do usprawnienia wielu jego funkcji. Można go stosować wspomagająco w profilaktyce niektórych powikłań, ale w tym wypadku trzeba koniecznie podkreślić, że żaden masaż nie zahamuje rozwoju powikłań, jeśli cukrzyca nie będzie wyrównana.

Usprawnienie krążenia w stopach – masaż klasyczny stóp usprawnia krążenie, zapewniając właściwe ukrwienie tkanek, likwiduje dokuczliwe uczucie zimnych stóp. Zapobiega też nadmiernemu rogowaceniu naskórka i bolesnym pękaniom. Skóra stóp diabetyka ma skłonność do nadmiernej suchości i związanych z tym urazami, a masaż umożliwia właściwe nawilżenie i natłuszczenie skóry, zapobiegając przykrym konsekwencjom tych dolegliwości.