Diabetyk | Cukrzyca

STATYSTYCZNIE RZECZ UJMUJĄC, CZYLI JAK?

Zachęceni łatwym dostępem do zasobów wiedzy medycznej, do której dostęp możliwy jest choćby dzięki internetowi, rzucamy się na naukowe teksty i … odbijamy się od nich niczym od ściany. Okazuje się, że jeśli nawet całkiem dobrze posługujemy się językiem angielskim, lektura nie jest łatwa i czytanie ze rozumieniem jest wyzwaniem. Zresztą publikacje w języku polskim również zdają się pisane jakby w zupełnie innym języku, w niewielkim stopniu przypominającym język ojczysty.

Motto: prawda jest zbyt złożona, by dawała się obejrzeć inaczej niż w przybliżeniu.
John von Neumann, matematyk, jeden z twórców teorii gier zajmującej się badaniem optymalnego zachowania w wypadku konfliktu interesów

cukrzyca, diabetyk.pl, moja cukrzyca, statystyka cukrzyca, diabetyk, życie z cukrzycą, cukrzyca typu 1, cukrzyca typu 2, moja cukrzyca

Żyjemy w czasach powszechnej dostępności do informacji naukowych z zakresu medycyny. Każdy, kto ma komputer, może kliknąć na przykład na adres http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed i zanurzyć się w lekturze zasobów National Library of Medicine, czyli Narodowej Biblioteki Medycznej Stanów Zjednoczonych. Można także studiować artykuły w fachowych pismach medycznych, wiele z nich bowiem udostępnia swoje teksty bez żadnej opłaty. Jednak te wszystkie ułatwienia wcale nie powodują, że stajemy się bogatsi w wiedzę medyczną/naukową.
Co stoi na przeszkodzie swobodnego rozumienia naukowych tekstów medycznych? Można wyróżnić trzy główne bariery, na które napotyka laik: po pierwsze sama fachowa materia jest dość skomplikowana, po drugie, tekst jest najeżony skrótami, po trzecie – nafaszerowany terminami statystycznymi. Dlaczego medycyna, opisując schorzenia, tak często posługuje się statystyką? Jest to po prostu forma opisu rzeczywistości lub dokładniej rzecz ujmując – badanej grupy pacjentów. Jeżeli analizujemy jednego czy pięciu chorych, można stan ich zdrowia zreferować indywidualnie, natomiast gdy obserwowana grupa pacjentów liczy kilkaset albo kilka tysięcy osób, opis z natury rzeczy musi odwołać się do statystyki.