Diabetyk | Cukrzyca

DLACZEGO JA?

To pytanie, którego trudno uniknąć w sytuacji choroby przewlekłej. Także diabetycy po zdiagnozowaniu cukrzycy prędzej czy później zaczynają się zastanawiać „czym sobie na nią zasłużyli?”, „czy pojawiła się z mojej winy?”, „czy może należałoby za tę przypadłość winić kogoś innego?”.

W przypadku cukrzycy, na pytanie „dlaczego ja?” do tej pory nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W ostatnich latach najczęściej wymienianymi przez naukowców „winowajcami” epidemii cukrzycy są geny oraz środowisko, w którym żyjemy. Jednak pytanie „dlaczego” odnoszące się do sytuacji konkretnego człowieka, nadal pozostaje bez odpowiedzi. Z powodu tych ciągłych wątpliwości co do patogenezy cukrzycy spotkać się możemy z wieloma nieprawdziwymi teoriami na ten temat. Ile razy drogi czytelniku, musiałeś tłumaczyć, że przypadłość ta nie jest karą za to, że jadłeś za dużo słodyczy?

cukrzyca, diabetyk.pl. cukrzyca, o cukrzycy, z cukrzycą, cukrzyca typu 1, cukrzyca typu 2, moja cukrzyca

Ława oskarżonych – geny
Obecnie wiemy, że w większości przypadków choroby geny nie odgrywają roli kluczowej. Są one głównymi jej sprawcami jedynie w rzadkich typach cukrzycy ( m.in. MODY). W odniesieniu do pozostałych jej typów, czynnik dziedziczności nadal nie został poznany dokładnie. Chcąc stwierdzić, jak dalece wpływa on na ryzyko rozwinięcia cukrzycy, naukowcy zajmowali się między innymi obserwacją bliźniąt jednojajowych. Mają one identyczne geny, a co za tym idzie – pod względem genetyki także identyczny stopień ryzyka zachorowania na cukrzycę. Badacze odkryli, że jeżeli jedno z bliźniąt zachoruje na cukrzycę typu 1, szanse drugiego na wystąpienie tej choroby sięgają 40–50%. W przypadku cukrzycy typu 2 szanse te rosną do aż 80–90%. To mogłoby sugerować, że genetyka odgrywa większą rolę w cukrzycy typu 2 niż typu 1, co nie do końca jest wnioskiem słusznym. Typ 2 choroby jest znacznie powszechniejszy, zatem należy przypuszczać, że niezależnie od czynników genetycznych bliźnięta jednojajowe i tak są statystycznie dużo bardziej obciążone tą postacią cukrzycy niż jej typem 1.