1. Home
  2. »
  3. Leczenie
  4. »
  5. Zmiana rodzaju insuliny

Zmiana rodzaju insuliny

Diabetyk | Terapia

ZMIANA RODZAJU INSULINY

Osoba z cukrzycą w ciągu życia doświadcza wielu zmian w sposobie leczenia choroby. To naturalne, gdyż przebieg cukrzycy typu 2 ma charakter zmian postępujących, które pojawiają się jedne po drugich w odstępach kilku lat. Jakie to zmiany?

Gdy cukrzyca zostaje wykryta, pacjent dowiaduje się, że musi z powodu choroby zmienić swoje życie – a więc przede wszystkim sposób odżywiania (na zdrowszy) i zacząć regularne ćwiczenia fizyczne (lub uprawiać wybraną dyscyplinę sportu). Kolejna zmiana związana jest z włączeniem do leczenia leków doustnych. Po pewnym czasie (innym u każdego pacjenta) nadchodzi następna zmiana – konieczność zastosowania insuliny. W ramach tego etapu lekarz może zaproponować terapię polegającą na zastąpieniu klasycznej insuliny ludzkiej insuliną analogową. Co z tego wynika?
Cukrzyca typu 2 ma charakter postępujący i wraz z upływem czasu zmienia się sposób jej leczenia, co jest zupełnie naturalne. Ze względu na kilka etapów rozwoju choroby zazwyczaj co kilka lat lekarz intensyfikuje terapię. Analizując poszczególne etapy leczenia, w których kluczową rolę odgrywa insulina, rozważa się zmianę jej rodzaju. Obecnie dostępne są dwa typy insuliny: analogi oraz klasyczne insuliny ludzkie. Jeśli lekarz z przyczyn medycznych zamieni pacjentowi insulinę ludzką na analog, modyfikacji ulegają zasady, jakimi pacjent powinien się kierować.

Rola insuliny
Insuliny wstrzykiwane przed jedzeniem służą obniżaniu narastającej glikemii po spożytym posiłku. Naśladują w ten sposób naturalne wydzielanie insuliny zdrowej trzustki. Hormon ten pełni bardzo ważną rolę, gdyż wpływa na obniżenie poziomu glukozy we krwi. Funkcja insuliny jest tym bardziej istotna, że bez niej organizm nie może żyć. Przydatne będzie tu porównanie z balonem: napełniony powietrzem będzie latał, ale bez powietrza nie uniesie się. Powietrze w balonie to insulina, gdy jej brakuje, trzeba ją dostarczyć organizmowi z zewnątrz za pomocą wstrzyknięcia.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

NAJNOWSZE

Skip to content