Diabetyk – cukrzyca typu 2

JAK ROZMAWIAĆ Z LEKARZEM NA TEMAT CUKRZYCY?

Wiele osób wchodząc do gabinetu lekarskiego czuje się, jakby nagle z powrotem znalazło się w szkole podstawowej – ktoś inny zna wszystkie odpowiedzi, a oni nie wiedzą nawet, jakie padną pytania. Jednak dzięki coraz większej dostępności wiedzy medycznej, możemy teraz iść do lekarza lepiej przygotowani –  z gotowymi, spisanymi wcześniej pytaniami i  informacjami na temat stanu naszego zdrowia.

Jak rozmawiać z lekarzem na temat cukrzycy? - diabetyk, cukrzyca, diabetyk.pl

Starajmy się być w procesie leczenia partnerem dla lekarza. W tym celu należy rzetelnie przygotować się do rozmowy z nim, by jak najlepiej wykorzystać czas wizyty.

Obecnie coraz więcej lekarzy traktuje swoich pacjentów jak partnerów, którzy zdobywają wiedzę na temat swojej choroby i możliwości leczenia. Coraz częściej też oczekują od pacjentów aktywnego uczestnictwa w procesie leczenia.
Jednym z najważniejszych wyzwań stojących przed diabetykami jest utrzymanie bliskiego kontaktu ze swoim lekarzem w dłuższym okresie czasu. Chociaż lekarze są zazwyczaj bardzo zajęci, jednak to właśnie rozmowa z przedstawicielami służby zdrowia jest najlepszym sposobem kontrolowania cukrzycy i uniknięcia komplikacji.