Diabetyk | Terapia

INSULINA TAK, PRZYROST WAGI NIE

W momencie rozpoznania cukrzycy typu 2 część komórek beta przestaje prawidłowo funkcjonować, nie wydziela insuliny. Każdego roku „strajkują” kolejne komórki. Z tego powodu wraz z upływem czasu intensyfikuje się leczenie, w ramach którego włącza się na określonym etapie insulinę. Pacjenci, którzy jej unikają, przegrywają batalię z chorobą. A szkoda, ponieważ dzięki dobremu leczeniu mieliby szansę na skuteczne leczenie cukrzycy.

insulina, diabetyk.pl, cukrzyca, insulina, cukrzyca typu 1, cukrzyca typu 2, moja cukrzyca, insulina diabetyka

Strach przed utyciem

Potocznie funkcjonuje opinia, że insulina jest głównym powodem przyrostu masy ciała. Opinia ta nie jest prawdziwa. Nie należy bać się insulinoterapii z powodu rzekomego przyrostu masy ciała – na ogół przyrost ten po włączeniu odpowiedniej dawki insuliny jest niewielki, a nawet żaden. W leczeniu z zastosowaniem analogów insuliny (szczególnie długo działających) obserwuje się brak przyrostu masy ciała, a nawet ubytek wagi. W utrzymywaniu masy ciała u osób z cukrzycą typu 2 dodatkowo pomaga kojarzenie insulinoterapii z lekami doustnymi oraz dbanie o prawidłowe odżywianie zgodne z obowiązującymi normami żywieniowymi, a także regularny wysiłek fizyczny. Codzienne ćwiczenia lub nawet tylko 30-minutowy spacer nie tylko ułatwiają redukcję nadmiernej tkanki tłuszczowej, ale też poprawiają wrażliwość tkanek na działanie insuliny.

W prawidłowym żywieniu, obok dostarczania odpowiedniej ilości kalorii, ważne są: jakość pożywienia oraz liczba posiłków i pory ich spożywania. Na najkorzystniejszą dietę składają się warzywa i owoce (w niezbyt dużej ilości ze względu na fruktozę w nich zawartą) – zawierają mało kalorii, błonnik pokarmowy i witaminy.