Diabetyk | Cukrzyca

INSULINA POPRAWIA SAMOPOCZUCIE?

Pewnego razu po jednym z wykładów podszedł do mnie pacjent i zapytał, czy wdrożenie insulinoterapii poprawi jego stan zdrowia. Zapytałam, jakie ma oczekiwania, i on je sprecyzował – chciałby mieć lepszy nastrój, więcej energii i znacznie rzadszą potrzebę odwiedzania toalety. Zapewniłam go, że insulina poradzi sobie z jego problemami.

Insulina poprawia samopoczucie? Diabetyk.pl, cukrzyca, glikemia, hipoglikemia, hiperglikemia, badanie poziomu cukru, życie z cukrzycą, glukometr, typu 2

Osoby z cukrzycą typu 2, które stoją przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu insulinoterapii, mogą spróbować podejść do niej jak do eksperymentu: brać insulinę przez miesiąc – dwa i samemu ocenić własne samopoczucie, zaobserwować, czy coś się zmieniło czy wróciła dawna witalność, a także odnotować trudności i sposób radzenia sobie z nimi. Najczęściej po zakończeniu „eksperymentu” pacjenci dochodzą do wniosku, że insulina pozytywnie wpłynęła na ich samopoczucie fizyczne i psychiczne. Mimo iż na początku musieli przejść szczegółową edukację, wymagającą zaangażowania i chęci, to potem, wraz z upływem czasu, wiele elementów leczenia stawało się rutynowych i przestawało sprawiać jakiekolwiek trudności. Często wspominają, że gdyby wiedzieli, że insulinoterapia będzie taka łatwa, dużo wcześniej by się na nią zdecydowali.

CZUJNOŚĆ I SZYBKOŚĆ REAKCJI

Ważne dla osoby z cukrzycą jest zrozumienie roli insuliny w organizmie. Hormon ten reguluje stężenie glukozy we krwi. Cukrzyca jest chorobą progresywną, co oznacza, że wraz z upływem czasu trzustka produkująca insulinę jest coraz mniej wydolna, w wyniku czego do krwi przedostaje się coraz mniej insuliny. Wskutek tego stężenie glukozy systematycznie wzrasta. Aby temu zapobiec, stosuje się tabletki przeciwcukrzycowe bądź insulinę, w celu uzupełnienia tego, czego nie jest w stanie wyprodukować trzustka chorego. Jeśli zadziałamy w porę, wówczas nie pozwolimy na rozwój późnych powikłań cukrzycy. Dzięki temu chory stosujący insulinę ma szansę na długie życie bez powikłań.