Diabetyk | Życie z cukrzycą

CUKRZYCA W WIEKU 0-6 LAT

Cukrzyca występująca w okresie dziecięcym, nie ma jednolitej przyczyny i przebiegu, a zaburzenia przemiany węglowodanów mogą ujawnić się w różnej formie. W okresie noworodkowym cukrzyca występuje rzadko. Trwała cukrzyca wieku niemowlęcego ujawnia się w pierwszym roku życia.
Początek choroby jest nagły. Dominują objawy cukrzycy typu 1. (dawniej zwaną cukrzycą insulinozależną): zwiększone pragnienie (dziecko rozpaczliwie domaga się napojenia, łapczywie pije wodę podczas kąpieli), częste i obfite oddawanie wodojasnego moczu, który usztywnia paluszki i pozostawia białawe plamy. Dochodzi do znacznego odwodnienia i nagłego spadku masy ciała. Leczenie cukrzycy typu 1. u dzieci wiąże się z różnymi schematami prowadzonej insulinoterapii, zdrowym odżywianiem opartym na przeliczaniu wymienników węglowodanowych (w przypadku stosowania pompy insulinowej również wymienników białkowych i tłuszczowych) oraz kontrolowanym wysiłku fizycznym. Jednocześnie sposób podawania insuliny jest u małych pacjentów uzależniony od wielu czynników, m.in.: okresów rozwojowych, dobowego zapotrzebowania na insulinę, trybu życia, możliwości intelektualnych rodziców i opiekunów. Dobry efekt terapeutyczny uwarunkowany jest wieloma czynnikami: edukacją, właściwą kontrolą, dobrą współpracą z zespołem leczącym. Cele właściwie prowadzonej insulinoterapii to: osiągnięcie okołonormoglikemii oraz optymalnego wyrównania metabolicznego (mierzonego poziomem HbA1c), prawidłowy rozwój somatyczny (siatki centylowe), dobrostan psychiczny dziecka, zapobieganie ostrym i przewlekłym powikłaniom cukrzycy.

Cukrzyca u dzieci, diabetyk.pl - cukrzyca typu 1, cukrzyca typu 2, diabetyk, cukrzyca

CODZIENNOŚĆ A CUKRZYCA

Dzieci najmłodsze: do 2 lat
Najmłodsze dzieci są zależne od opieki najbliższych. Około dwunastego miesiąca zaczynają kontrolować złość i niezadowolenie, naśladują zachowanie i emocje dorosłych, działają w sposób celowy, rozpoczynają proces uspołeczniania. Dziecko w tym wieku nie rozumie, że jest chore, nie wie, na czym polegają czynności związane z leczeniem.