Diabetyk | Życie z cukrzycą

CUKRZYCA U DZIECI W WIEKU SZKOLNYM

Dziecko lub dorastająca osoba w momencie rozpoznania cukrzycy powinna być leczona przez zespół medyczny doświadczony zarówno w dziedzinie leczenia cukrzycy, jak i w zakresie pediatrii, ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki stadiów rozwojowych w okresie dzieciństwa i dojrzewania. 
Cukrzyca u dzieci - diabetyk.pl, cukrzyca typu 1, cukrzyca typu 2, cukrzyca, dzieciEwolucja cukrzycy u dzieci ma szybszy przebieg niż u dorosłych. Zależność ta ma charakter odwrotnie proporcjonalny do wieku. Kliniczna manifestacja u dzieci rozwija się poza wiekiem niemowlęcym w okresie od dwóch tygodni do kilku miesięcy, a nawet dłużej. Ciągle jeszcze rozpoznanie cukrzycy stawiane jest w stanie kwasicy ketonowej lub w stanie śpiączki cukrzycowej.

Do typowych objawów należą: zwiększenie pragnienia, wielomocz, ubytek masy ciała. Wzmożony apetyt nie jest charakterystycznym objawem i szybko przechodzi w unikanie jedzenia. Wielomocz często prowadzi do częstomoczu i moczenia nocnego, które jest niekiedy pierwszym objawem cukrzycy i motywem zgłoszenia się z dzieckiem do lekarza. Dziecko staje się rozdrażniane. osłabione, zmęczone, ma trudności z koncentracją. W miarę narastania zaburzeń metabolicznych skóra staje się sucha, szorstka, zaczerwieniona na twarzy, występuje suchość błon śluzowych, pojawiają się zajady w kącikach ust i stany zapalne zewnętrznych narządów moczowo-płciowych. Mogą przejściowo pojawiać się zaburzenia widzenia, kurcze łydek, wypadanie włosów i  zwiększona łamliwość paznokci. Zapadalność na cukrzycę u dzieci wykazuje wyraźną sezonowość. Szczyt zachorowań notuje się w miesiącach zimowych i wczesną wiosną, co zbiega się w czasie z narastaniem występowania zakażeń grypopodobnych.