V Ogólnopolski Turniej Piłki Nożnej Diabetyków, diabetyk.pl, cukrzyca, edukacja, terapia, leczenie, życie z cukrzycą, turniej piłki nożnej, rekreacja, sport

Co Ministerstwo Zdrowia Ma Do Powiedzenia?

Udostępniamy naszym Czytelnikom i Internautom wypowiedzi Ministerstwa Zdrowia na pytania zadane przez redakcję DIABETYKA. Ze względu na objętość materiału nie mogliśmy opublikować go w całości w miesięczniku (nr 6/2016), ale na stronie www mamy nieograniczone możliwości. To, co wybija się na plan pierwszy w obrazie rzeczywistości (w zakresie ochrony zdrowia) przedstawionej nam przez ministerstwo, to kompletny brak meritum i konkretów. Przykładowo, na pytanie, o to „Czy doczekamy się (i kiedy) rozsądnej polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki i leczenia cukrzycy?” otrzymaliśmy pseudoraport (tak trzeba to nazwać) z działań realizowanych w głównej mierze w latach 2008–2015, a więc za innych rządów. Wychodzi na to, że na ten czas MZ nie ma chyba żadnych pomysłów ani planów dotyczących cukrzycy, którymi mogłoby się podzielić z mediami. Co do kwestii zasadniczych w systemie ochrony zdrowia – brak jakichkolwiek konkretów. Nie wiadomo, co z renacjonalizacją i państwowym finansowaniem. Otrzymaliśmy kilka komunałów, że pracują eksperci, a państwo ma ponosić odpowiedzialność za zdrowie obywateli etc. W kwestii nowoczesnych leków dla diabetyków (inkretynowych) też zabrakło konkretnych informacji. Na niektóre pytania w ogóle nie udzielono nam odpowiedzi.

Ocenę kompetencji, inicjatyw i kreatywności MZ w odniesieniu do leczenia i profilaktyki cukrzycy, systemu opieki medycznej w ogóle oraz wielu innych kwestii, pozostawiamy naszym odbiorcom. Jeśli komuś uda się przebrnąć przez całość materiału, wyciągnąć z niego jakieś wnioski, prosimy o podzielenie się nimi w komentarzach. Zrobiliśmy, co w naszej mocy, aby dostać się przed oblicze Pana Ministra, ale po wielu telefonach i obietnicach bez pokrycia ze strony MZ, w końcu otrzymaliśmy odpowiedzi  z biura prasowego, i to emailem. Nikt nie raczył zaszczycić nas osobistym spotkaniem – twarzą w twarz (może mamy za mały nakład – 50 tys.? sic). Instytucja państwowa – jak Ministerstwo Zdrowia (którą de facto finansują wszyscy Polacy ze składek odciąganych z ich wynagrodzeń) – mająca plan, konkretne rozwiązania, określone sposoby naprawy sytuacji itp. zwykle ma coś do powiedzenia i raczej chce je nagłaśniać i zdobywać dla nich poparcie. Czy tak jest przypadku odpowiedzi udzielonych nam prze ministerstwo? Państwu pozostawiamy ocenę.

Redakcja

Pytania do MZ

Odpowiedzi MZ na pytania Diabetyka

Redakcja