Diabetyk | Życie z cukrzycą

BARIERY I BŁĘDY W KOMUNIKACJI Z DZIECKIEM

Niektóre reakcje rodziców utrudniają często znalezienie wspólnego języka z ich dziećmi i stanowią poważne, degradujące bariery w procesie komunikacji. 
Sięgnijmy najpierw do naszych doświadczeń, gdy sami byliśmy dziećmi lub nastolatkami. Czy pamiętamy takie sytuacje, kiedy bardzo staraliśmy się zrobić coś dobrze, poprawić swoje wcześniejsze błędy czy zrehabilitować się za niewłaściwe zachowanie, ale niestety bliskie nam osoby dorosłe, zamiast dostrzegać i wspierać nasze starania i wysiłki, zauważały przeważnie to, co nam nie wychodziło? I przeważnie nie odmawiały sobie komentarzy, że zawsze coś musimy zepsuć, że nigdy się nie nauczymy, że z nas chyba nigdy nie wyrośnie odpowiedzialny człowiek itp. Zapewne mało kto odpowie, że nie.

Życie z cukrzycą, diabetyk.pl, cukrzyca typu 1, cukrzyca typu 2, cukrzyca, moja cukrzyca

Krytykowanie, obwinianie
Wyrażanie negatywnych ocen o drugiej osobie, jej działaniach, opiniach, wyglądzie to zdecydowanie jedna z naszych ulubionych dyscyplin. Gdy nasze dziecko ponownie przynosi jedynkę za brak pracy domowej, najczęściej mówimy: „Jak możesz być tak nieodpowiedzialny! Czy zawsze o wszystkim trzeba ci przypominać?”. Gdy widzimy, że nasza córka, która bardzo chciała mieć psa, po kilku tygodniach z coraz mniejszą chęcią wychodzi z nim na spacer, z pewnością nie odmówimy sobie komentarza: „To było do przewidzenia, do wszystkiego masz słomiany zapał”. Gdy nasze dziecko właśnie zmierzyło sobie poziom glukozy we krwi i wynik ponownie jest bardzo wysoki, naszą reakcją przeważnie są słowa: „Pewnie znowu za późno zjadłeś drugie śniadanie” albo podniesionym głosem zadajemy pytanie: „A na pewno dobrze zrobiłeś sobie wkłucie? Pokaż!”.