Diabetyk | Zdrowie

ACH, TA GRYPA!

Jeżeli w okresie dobrego samopoczucia nagle poczujesz się jak przekłuty balonik, który wypełnia się coraz bardziej i bardziej gorącym powietrzem, a nieustający kaszel rozrywa ci płuca, głowę i mięśnie – nie zwlekaj, tylko idź do lekarza, bo najprawdopodobniej masz grypę.

Cukrzyca grypa, diabetyk.pl, cukrzyca typu 1, cukrzyca typu 2, cukrzyca grypa, choroba

Jeśli rozpoznanie się potwierdzi, najstaranniej wypełniaj otrzymane zalecenia, a w szczególności te dotyczące leżenia w łóżku. Nawet nie próbuj grypy przechodzić, bo może to być najgorsza z twoich decyzji zdrowotnych. Zapalenie płuc, oskrzeli lub mięśnia sercowego atakuje zdecydowanie częściej tych, którzy przyjmują pozycję inną niż horyzontalna. Grypę trzeba „wyleżeć”!

Wirus grypy jest medialny
Grypa przyciąga uwagę całego świata. Premiera tego fenomenu odbyła się, gdy wybuchła pandemia grypy zwanej hiszpanką. W latach 1918–1920 wirus zabił ponad 20 milionów ludzi.
Naukowcom z amerykańskiego wojskowego szpitala Armed Forces Institute of Pathology w Waszyngtonie udało się odtworzyć budowę RNA śmiercionośnego wirusa hiszpanki. Badania przeprowadzano na wyizolowanym wirusie z ekshumowanych szczątków ofiar grypy. Zlokalizowanie i pozyskanie próbek nie było łatwe. Pierwsza pochodziła z grobu 21-letniego mężczyzny, który odbywał służbę wojskową w Fort Jackson w południowej Karolinie. Zachorował on 20 września 1920 r. o 6.00 rano, a zmarł 26 września o 6.30. Druga pochodziła od 30-letniego mężczyzny stacjonującego w Camp Upton w stanie Nowy Jork. Do szpitala polowego trafił 23 września, trzy dni później zmarł z powodu szybko narastającej niewydolności oddechowej. Po trzecią próbkę naukowcy musieli wyprawić się aż na Alaskę, do miejscowości Breving Mission. Według historycznych zapisów w ciągu pięciu dni w tej małej osadzie liczącej zaledwie 85 mieszkańców zmarły na hiszpankę aż 72 osoby! Próbki pobrane na Alasce były w stosunkowo dobrym stanie, ponieważ uzyskano materiał do badań z warstw wiecznej zmarzliny. Nasunęło to myśl naukowcom, aby kolejnych próbek szukać w podobnych rejonach.